Rozszerzanie diety niemowlaka – Wprowadzanie nowych smaków

Wierzcie lub nie, dziecko zaczyna degustacjie potraw na długo zanim nastąpi rozszerzanie diety niemowlaka o pierwszą łyżkę ulubionych płatków. Naukowcy z Monell Center w Filadelfii odkryli, że system sensoryczny niemowlaka pozwala na próbowanie smaków z diety matki, które były spożywane podczas ciąży i dostawały się do płynu owodniowego dziecka poprzez krwioobieg.

Rozszerzanie diety niemowlaka

Rozszerzanie diety niemowlaka dzięki mleku matki

Niemowlę próbuje dużo nowych smaków w okresie karmienia piersią. Jeżeli matka w okresie karmienia piersią spożywa wyraziste przyprawy, zioła, warzywa np. cebula czy czosnek to jej mleko otrzymuje wyrazisty smak.  Wprowadza to dziecko do nowych smaków, które pojawią się w diecie. „Należy jeść dużo produktów spożywczych silnie aromatyzowanych, warzyw, które dostarczą dawkę witamin i minerałów podczas karmienia piersią” przypomina Sarah Krieger, rzecznik Akademii Żywienia i Dietetyki. „Mamy dzieci, które są wybredne, tym sposobem mogą szybko wyeliminować niektóre pokarmy z dieta, ale grymaszenie niemowlaka może być spowodowane innym problemem”.

Rozszerzanie diety niemowlaka

Sarah Krieger

Dzieci, które są karmione piersią, łatwiej są podatne na rozszerzanie diety niemowlaka o pokarmy stałe. „Kiedy nadchodzi okres na rozszerzenie diety niemowlaka o ciała stałe, dzieci karmione piersią łatwiej dostosowują się do nowych pokarmów, dzięki wcześniejszemu poznaniu pokarmu w mleku matki”  mówi Karen Peters, dyrektor wykonawczy od karmienia piersią Task Force of Greater Los Angeles.

Próbuj rozszerzać dietę niemowlaka kilka razy

Dzieci z reguły boją się nowych rzeczy, więc nie należy od razu rezygnować z danego pokarmu, jeżeli dziecko za pierwszym razem go odrzuci. „W przypadku gdy niemowlę odmawia zjedzenia słodkich zmieniaków, puree lub tłuczonego awokado wystarczy, że zaprzestanie się używania tych pokarmów na kilka dni i potem do nich powróci ponownie”, sugeruje Krieger. „Postaraj się aby podczas posiłku dziecko było szczęśliwe i spokojne. Unikaj proszenia dziecka o zjedzenie danego posiłku, pozwalaj na ustalanie tempa jedzenia przez dziecko”.

Kiedy Twoje dziecko dojdzie już do poziomu tabeli żywieniowej, podawaj potrawy doprawione takimi przyprawami jak np. cynamon, curry, chili, kolendra czy czosnek. Lecz unikaj podawania bardzo pikantnych przypraw takich jak pieprz cayenne lub Tabasco, które mogą podrażnić jamę ustną lub język. Staraj się także ograniczyć używanie soli do minimum, w ten sposób dziecko przyzwyczai się do naturalnych smaków potraw i produktów.

Źródło: http://www.eatright.org/resource/health/pregnancy/breast-feeding/expanding-your-babys-flavor-horizons

POBIERZ DIETĘ NIEMOWLAKA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *