Gluten w diecie niemowląt – Czy należy go unikać?

Gluten w diecie niemowląt

Gulten to zbożowe białko. Przyczynia się do łatwiejszego wyrabiania ciasta na pieczywo, powoduje ich łatwiejsze ugniatanie. Produkty, które opierają się na pszenicy np. suchary czy płatki śniadaniowe posiadają gluten. Bardzo podobne białka są także w życie, owsie i jęczmieniu. Ryż jako jedyny nie zawiera gluteny. Badania potwierdzają tezę, iż gluten w diecie niemowląt, które nie skończyło jeszcze trzech miesięcy może powodować rozwój celiakii.

gluten w diecie niemowląt

Naukowcy radzą aby zacząć podawać stałe pokarmy zawierające gluten dziecku, które skończyło sześć miesięcy. Celiakia jest to nadwrażliwość jelitowa na gluten, powodująca stany zapalne, co prowadzi do utrudnienia w wchłanianiu substancji odżywczych dziecka.

Przy wprowadzaniu glutenu do diety dziecka pomaga równoczesne karmienie piersią matki.

Objawy choroby trzewnej

Choroba trzewna może wystąpić między 9 a 18 miesiącem życia dziecka. Symptomy takiej choroby to rozdrażnienie oraz niespokojność, a także:

  • biegunka
  • utrata wagi
  • zmniejszone łaknienie
  • wzdęty brzuch

Choroba zwana celiakią jest jednak rzadkością. Powody, przez które Twoje dziecko jest niespokojne lub ma wzdęty brzuch mogą być inne. Jeśli jednak celiakia występowała w Twojej rodzinie, skontaktuj się z lekarzem. Choroba ta ma bardzo duże prawdopodobieństwa przenoszenia drogą genetyczną. Na dowód tego ludzie, którzy mieszkają na zachodzie Irlandii są bardzo podatni na celiakie.

W przypadku podejrzenia schorzenia u swojego dziecka, nie należy na własną rękę wyrzucać gluteny z diety. Podczas badań krwi pod kątem występowania celiakii, należy aby dziecko w swojej diecie posiadało gluten, to wykaże wpływ na schorzenie. W przypadku usunięcia gluteny z diety dziecka, celiakia jest bardzo trudna do zdiagnozowania.

Zdiagnozowanie celiakii u dziecka, powoduje usunięcie glutenu z diety niemowlaka do końca życia. Najlepszym wyborem jest udanie się do dietetyka, który ułoży dietę oraz wyselekcjonuje właściwe pokarmy dla dziecka. W przypadku braku glutenu w diecie, obecnie istnieje bardzo szeroki asortyment produktów, które nie zawierają w sobie glutenu, a będą smakować Twojemu dziecku.

POBIERZ DIETĘ NIEMOWLAKA

Źródło: http://www.babycentre.co.uk/x555832/should-i-avoid-gluten-in-my-babys-first-foods

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *